جراحی هایی که به تصمیم و انتخاب شخص بیمار بستگی دارند، فوری نبوده و تهدید جدی برای بیمار نخواهند بود. تعداد زیادی از جراحی های ارتوپدی در این دسته قرار می گیرند. در حالی که بیماری های ارتوپدی می توانند بسیار دردناک باشند و حرکت کردن را برای فرد محدود کنند اما از آن جایی که خطر جدی برای بیمار محسوب نمی شوند می توان آن را در امنیت کامل به تعویق انداخت.

تعویق در جراحی شما می تواند بسیار ناامید کننده باشد. ممکن است شما از قبل برای انجام جراحی مرخصی گرفته باشید یا برنامه ریزی خاصی در نظر داشته اید که با تعویق جراحی مجبور به تغییر آن ها خواهید شد.

در این فاصله چه کاری می توانید انجام دهید؟

در بسیاری از موارد راه های ساده ای وجود دارد که شما می توانید با انجام آن ها از درد خود بکاهید تا زمانی که جراحی شما به انجام برسد.

انواع بیماری های ارتوپدی و روش های درمانی

در این جا به برخی از مشکلات ارتوپدی رایج به همراه روش های درمانی توصیه شده برای آن ها اشاره کرده ایم. اگر شما از قبل این روش ها را پیش گرفته اید، به انجام آن ها ادامه دهید در غیر این صورت با جراح خود مشورت کرده و مطمئن شوید برای شرایط خاص شما مناسب هستند.

آرتروز

شما احتمالاً در انتظار جراحی تعویض یکی از مفاصل شانه، زانو، لگن یا مچ پا هستید. به احتمال زیاد، این به دلیل آرتروز در مفصل آسیب دیده است.

تا زمان جراحی راه های زیر می توانند کمک کننده باشند:

  • تغییر رویه در انجام فعالیت ها تا از بروز درد جلوگیری شود.
  • استفاده از وسیله کمکی مثل عصا یا واکر در راه رفتن (بعد از جراحی زانو یا لگن)
  • استفاده از پک یخ یا کیسه آب گرم
  • استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن، آسپرین یا ناپروکسن برای کنترل درد و تورم استفاده از استامینوفن هم می تواند مفید باشد.

در برخی موارد، تزریق کورتیکواستروئید به مفصل می‌تواند کمک کند تا درد را تا زمانی که جراحی شما مجدداً برنامه‌ریزی شود، تسکین دهد.

اگر شما از آرتروز زانو یا لگن رنج می برید، سعی کنید تا حد امکان از راه رفتن زیاد و بالا و پایین رفتن از پله بپرهیزید.

 و اگر در شانه خود درد زیادی احساس می کنید، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

علاوه بر این، تمرین کردن همیشه مهم است، زیرا  می‌تواند دامنه‌ی حرکت در مفصل را حفظ کند. از جراح ارتوپدی خود تمریناتی را بپرسید که ممکن است برای بیماران مبتلا به آرتریت، آسان‌تر باشد.

مصدومیت های ورزشی

اگر منتظر جراحی برای آسیب ورزشی هستید – مانند پارگی لابرال در شانه یا پارگی رباط صلیبی قدامی در زانو – تمرین یا فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند تا دامنه حرکت و قدرت در مفصل را حفظ کنید.


اگر به برنامه ورزشیتان وفادار هستید ، باید از فعالیت‌هایی که شامل چرخش، پرش یا تغییر سریع جهت هستند، اجتناب کنید، زیرا این اقدامات ممکن است باعث شکستن زانو و افتادن شما شود. اگر مینیسک زانویتان دچار پارگی شده و قصد دارید جراحی آرتروسکوپی را انجام دهید، استفاده از زانوبند و داروهای ضد التهابی ممکن است به کاهش درد شما تا زمان انجام شدن جراحی کمک کند.

ستون فقرات

اگرچه ممکن است درد داشته باشید،در صورتی که جراحی ستون فقرات به تعویق افتاد می توانید از راه های درمانی و تسکین دهنده درد تا زمان جراحی استفاده کنید. درمان غیرجراحی شامل استراحت و اجتناب از فعالیت‌هایی است که ممکن است درد شما را بدتر کنند – مانند خم شدن یا بلند کردن وسایل. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و داروهای ضد درد یا مسکن عضلانی معمولاً می‌توانند به کاهش علائم شما کمک کنند تا زمانی که جراحی شما مجدداً برنامه‌ریزی شود.

اگر شما از قبل برنامه ورزشی داشته اید، می توانید آن را ادامه دهید. با این حال، اگر تغییرات عصبی مانند ضعف یا کاهش حس در بازوها یا پاها، یا از دست دادن ناگهانی کنترل مثانه یا روده تجربه کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.


سندروم تونل کارپال

علایم سندرم تونل کارپال اغلب بسیار دردناک است. اگر عمل جراحی شما به تعویق افتاد، ممکن است با استفاده از دستبند مچ دست و مصرف داروهای ضد التهابی تسکین بیابید. پزشک شما همچنین ممکن است بتواند از طریق تزریق کورتیکواستروئید به کانال کارپال، علایم شما را تسکین دهد. این ممکن است علایم را به مدت کوتاهی تا زمان برنامه‌ریزی مجدد جراحی‌تان تسکین دهد.

ارتباط با پزشک

اگر هرگونه سوال یا مشکلی در طول دوره انتظار برای جراحی دارید، حفظ ارتباط با جراح خود بسیار مهم است. اغلب، یک تماس تلفنی ساده ممکن است اطلاعات ارزشمندی را برای شما فراهم کند.

علاوه بر این، بسیاری از جراحان اکنون گزینه تماس تصویری را ارائه می‌دهند که در آن می‌توانید رو در رو با جراح خود صحبت کرده، علایم خود را شرح دهید و سوالات خود را بپرسید. در برخی موارد، این امکان را فراهم می‌کند.

جراح ارتوپدی شما تمام تلاش خود را خواهد کرد تا به شما در درمان مشکلات ارتوپدی خود در طول دوره انتظار جراحی کمک کند.

اگر شما مشکلات غیر ارتوپدی را تجربه می‌کنید که ممکن است مربوط به یک بیماری ویروسی باشد، مانند تب، استفراغ، خشکی و کمبود مایعات، یا کوتاهی نفس، فوراً به پزشک عمومی اطلاع دهید.