طول عمر پروتز ، یکی از مهمترین معیار های سنجش کفیت در پروتزهای تعویض مفصل زانو و لگن است. مفصل مصنوعی کارگزاری شده به یکی از اعضای بدن بیمار تبدیل شده و میبایست تا پایان عمر، همراه بیماره باشد.
با توجه به اهمیت بررسی طول عمر پروتزهای مختلف، مراکزی جهت پایش عملکرد مدل های مختلف پروتزهای تعویض مفصل در کشور های توسعه یافته تشکیل شده است. مهمترین و قدیمی ترین مرکز پایش داده ها در حال حاضر، مرکز ملی ثبت داده های تعویض مفصل انگلستان است (UK National Joint Registry) که در آخرین گزارش خود نتایج دو دهه عملکرد عمل های تعویض مفصل در کشور انگلستان را منتشر کرده است.
این مرکز تمامی اطلاعات مربوط به تعویض مفاصل (آرنج، زانو، لگن و شانه) را از مراکز درمانی(در صورت رضایت بیمار) جمع آوری می کند، پروژه های آماری گسترده ای روی آن ها انجام می دهد و گزارشات جامعی از آن ها ارائه می دهد.

این گزارش شامل اطلاعات مربوط به ریسک عمل های مجدد (Revision) و عوامل تاثیرگذار بر آن ،مقایسه رده های سنی، نوع عمل، ویژگی ها و طول عمر پروتز ها به تفکیک مدل، دلایل بروز عفونت و … می شود.ماموریت NJR

• جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های مرتبط با جراحی های تعویض مفصل
• ارائه هشدارهای به موقع در مورد مسائل مربوط به ایمنی بیمار
• تلاش مستمر برای بهبود نتایج جراحی ها
• اطمینان از کیفیت و ارزش جراحی تعویض مفصل
• نظارت و گزارش نتایج عمل ها و پشتیبانی از تحقیقات ارتوپدی

جراحی تعویض مفصل یکی از موفق ترین عمل های جراحی در پزشکی است. در اکثر موارد افراد را قادر می سازد تا زندگی فعال تری را بدون درد مزمن مفصل داشته باشند. با این حال با گذشت زمان ممکن است جراحی تعویض مفصل به دلایل مختلفی با شکست مواجه شود. وقتی این اتفاق می افتد بیمار دچار درد و تورم می شود یا ممکن است احساس سفتی و عدم ثبات داشته باشد که این عوامل باعث می شوند انجام فعالیت های روزانه برای بیمار دشوار شود.
در این موارد احتمالاً پزشک جراحی ثانویه یا همان عمل Revision را به بیمار توصیه می کند. در این نوع از عمل، جراح همه یا بخش هایی از پروتز ها را برداشته و با پروتز های جدید جایگزین می کند. با اینکه هر دو نوع جراحی یک هدف را دنبال می کنند، عمل Revision بسیار با عمل اولیه متفاوت است. از این جهت که عملی طولانی تر، پیچیده تر و نیازمند برنامه ریزی گسترده و ایمپلنت ها و ابزار های تخصصی برای دستیابی به نتیجه ای مطلوب می باشد.

برای پیدا کردن بهترین گزینه در بین انواع پروتز ها می توان با تحقیق در آمار های مربوط به عمل های ثانویه (Revision) انجام گرفته، به انتخاب بهتری دست پیدا کرد. چرا که جراحی با پروتزهایی با طول عمر و کیفیت بالاتر احتمالاً دیرتر به عمل مجدد می انجامند یا اصلاً به عمل مجدد نیاز نخواهند داشت. در نتیجه یکی از معیار های مناسب برای پزشکان و بیماران برای انتخاب نوع پروتز، نرخ عمل های مجدد است. هر پروتزی که مطابق آمار سال های گذشته دیرتر دچار مشکل شده و کمتر نیاز به عمل مجدد داشته است، طبیعتاً گزینه بهتری است و کیفیت بالاتری دارد.

گزارشات عمل های ثانویه (Revision)

یکی از مهمترین گزارشاتی که NJR به آن پرداخته است، دلایل وقوع عمل ثانویه در تعویض مفاصل است. همانطور که پیش تر اشاره شد، مهمترین معیاری که میتواند در انتخاب پروتز مناسب به ما کمک نماید پایین بودن نرخ عمل ثانویه در گذر زمان است.

علاوه بر گزارش دلایل وقوع عمل ثانویه (Revision) که در بالا اشاره شد ، نتایج عملکرد پروتزهای مختلف در دوره های زمانی مختلف با ذکر درصد وقوع عمل های ثانویه به تفکیک مدل در این گزارش منتشر شده است.

برای آگاهی از نتایج عملکرد مدل های مختلف پروتزهای تعویض مفصل زانو در گزارش سال 2023 بر اساس فراوانی مصرف در بازار ایران، اینجا کلیک کنید.
برای آگاهی از نتایج عملکرد مدل های مختلف پروتزهای تعویض مفصل لگن در گزارش سال 2023 بر اساس فراوانی مصرف در بازار ایران، اینجا کلیک کنید.
در نظر داشته باشید که اکثر بیمارانی که نیاز به عمل تعویض مفصل دارند، سالمندانی هستند که در صورت عدم موفقیت عمل اولیه، دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد و عمل ثانویه برای ایشان بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین موفقیت در عمل اول تعویض مفصل بسیار مهم است تا حدی که شعار ” در اولین بار درست انجام میدهیم”، تبدیل به یک برنامه ملی برای تشخیص و کاهش تغییرات ناموجه در حوزه پزشکی در کشور انگلستان گردیده است .
این رویه در جراحی های ارتوپدی پیشگام بوده است و یکی از ابزارهای دستیابی به این هدف، استفاده از گزارشات مرکز ثبت داده های تعویض مفصل در بهره مندی جراحان برای رسیدن به تکنیک های جراحی با حداکثر بازدهی است.